XV DNI PROKOCIMIA

W sobotę, dnia 13 października 2018 roku, w murach naszej szkoły odbyły się uroczystości poświęcone Ślubowaniu Uczniów Klas Pierwszych, powiązane z Dniem Komisji Edukacji Narodowej oraz XV Dniom Prokocimia. Ze względu na zbliżające się obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę wydarzeniom nadano ton patriotyczny. Uroczystość uświetnili szczególni goście: Pani Grażyna Fijałkowska – radna miasta Krakowa, Pan Andrzej Ulman – prezes Towarzystwa Przyjaciół Prokocimia im. Anny i Erazma Jerzmanowskich, Pani Ewa Lelo – dyrektor Przedszkola nr 49, oraz Szanowni Rodzice uczniów klas pierwszych.

Obchody zostały podzielone na cztery części; na wstępie uczniowie klas VIII pod opieką Pani Katarzyny Słabońskiej i Pana Pawła Młodawskiego zaprezentowali uczniom klas pierwszych i zgromadzonej publiczności historię naszej szkoły oraz krótkie przedstawienie przybliżające sylwetki Wielkich Polskich Patriotów zasłużonych w walce o niepodległość. Wśród wspominanych postaci znaleźli się patron naszej szkoły Marszałek Józef Piłsudski, Wincenty Witos, Jan Paderewski, Józef Dmowski i Wojciech Korfanty.

W drugiej części na scenie zaprezentowali się młodzi uczniowie klas pierwszych pod opieką swoich wychowawców Pani Anny Oleś-Uchman i Pani Moniki Piekulskiej. W występach brali udział także uczniowie klas VIII mający wprowadzić nowych uczniów w świat naszej szkoły.

Następnie uczniowie klas pierwszych przystąpili do uroczystego Ślubowania, zaś całości scenicznych występów dzielnie akompaniował chór szkolny prowadzony przez Pana Jacka Włodarczyka.

Po zakończeniu oficjalnej uroczystości dzieci miały możliwość przystąpienia do odbywającej się na terenie szkoły zabawy edukacyjnej pod hasłem „Podróż w Świat Nauki”. Uczestnicy poruszali się pomiędzy poszczególnymi stacjami wykonując łamigłówki związane z konkretną dziedziną nauki – matematyką, historią, biologią i fizyką, a także odbyli krótką lekcję pierwszej pomocy pod okiem Harcerzy Szczepu Gwieździsty. Zaliczenie wszystkich zadań nagradzane było zawsze zwycięskim losem na loterii.