ŚWIĘTO SZKOŁY

Tegoroczne obchody święta Szkoły Podstawowej nr 61 w Krakowie zorganizowane pod hasłem „W niepodległej szkole” pięknie wpisały się w jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Koordynatorami uroczystości były Panie: Natasza Tchórz, Dorota Pazdan oraz Aleksandra Honza.

Od rana w salach lekcyjnych panował uroczysty nastrój. Ubrani w galowe stroje uczniowie z klas 1- 6 wzięli udział w niecodziennej lekcji historii przygotowanej przez siódmoklasistów, która przybliżyła im sylwetkę patrona Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz dzieje szkoły. Różnorodne formy zajęć dostosowane do wieku odbiorców angażowały wszystkich. Prezentacje multimedialne i krótkie filmy, w których nie zabrakło ciekawostek, krzyżówki, dyskusje, praca w grupach, quizy z nagrodami, zadania plastyczne i ruchowe stały się atrakcyjnym sposobem przekazania niełatwych treści dzieciom w różnym wieku. Wystąpienie w roli nauczycieli było również ważnym doświadczeniem dla siódmoklasistów, którzy  rzetelnie przygotowali się do tego zadania pod okiem Pań: Anety Polczyk, Nataszy Tchórz oraz Joanny Szczepanik. „Wyszukując materiały do zajęć, sama wiele się nauczyłam. Pomysły przychodziły bardzo szybko, ale długo się zastanawiałam, jak zaplanować lekcję, aby była atrakcyjna i równocześnie pouczająca” – zwierzyła się jedna z uczennic.

Centralną częścią święta stał się koncert „Nasze pasje i talenty”, podczas którego wychowankowie naszej szkoły prezentowali swoje umiejętności wokalne oraz taneczne. Nie zabrakło gry na instrumentach, recytacji, tańca artystycznego i pokazów sportowych. Widzowie żywo reagowali na występy swoich uzdolnionych kolegów. Z ich twarzy można było wyczytać całą gamę uczuć; powaga i wzruszenie mieszały się z radością i podziwem. Wspólne wykonanie piosenki „Wsiąść do pociągu byle jakiego” oraz gromkie brawa, jakimi nagradzano małych i dużych artystów, niezbicie świadczą, że pokaz spotkał się z wielkim uznaniem.

Zwieńczeniem obchodów święta szkoły było stworzenie plakatów „Niepodległa szkoła”.  Wykonane różnorodnymi technikami i bardzo pomysłowe prace, przedstawiające szkołę, uczniów oraz patrona Józefa Piłsudskiego, ozdobiły gazetki ścienne na korytarzach. Uroczystości towarzyszyła również przygotowana w holu wystawa prac uczniów i rodziców, na której mogliśmy podziwiać rękodzieło, rysunki oraz fotografie.

Tegoroczne obchody święta szkoły na pewno zapadną na dłużej w pamięci zarówno uczniów, jak i ich rodziców oraz nauczycieli.

Joanna Ostrowska

Screenshot_20180601-213852 Screenshot_20180601-213955 Screenshot_20180601-214316 Screenshot_20180601-214552